Blog yazarlığına merhaba deUzun bir süre önce bloğumu açıp tek bir tane makale yazdıktan sonra yazmaya veda etmiştim. Bloğuma yazı yazmakta zorlanıyorum başlıklı yazımın üstünden 1 yıl 10 gün geçmiş. Tabi ki yazı yazmakta zorlananlar bilirler ki; yazma ap ayrı bir uğraştır ve bence keyif alamayan hiç kimse yazmaya sürekli devam edemez. Yazacak birşeyler arayışı da orjinal amacını bozar, nitekim sonunda ölü blog yazarları kitlesine katırlırsın.Bloğumda tek bir amacımın olduğunu söylemem şuan doğru olur: "Kazandığım tecrübelerimden istifade edilirken, kendi kütüphanemi oluşturmak." Evet, tüm bilişim sektöründeki meslektaşlarıma kesinlikle bunu tavsiye ederim. İlerleyen zamanlarda dönüp yazılarına baktığında nereden nereye geldiğinin yazılı bir kanıtını görmeyi kim istemez ki..

Blog tutmanın bir diğer güzel avantajlarından birini uzun zamandır görüşemediğim bir arkadaşımın sohbetinde fark ettim. Süleyman Demirel Üniversitesinde Bilgisayar kontrol öğretmenliği okuyan arkadaşım son sınıfta olunca iş hayatı tecrübelerinden faydalanmak için seminerlere katılmaya karar verdiğini ve yazılım sektöründe kendini geliştiren (işin büyükleri, abileri diyelim) kimselerle diyologlara girmeye başladığını söyledi. Bu diyalog ve seminerlerinde edindiği tecrübeler gerçekten harika idi. Katıldığı seminerlerde konumuzla alakalı olan blog tutma, kişisel sayfa anlatısını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Blog yazarı arkadaşımız, yazılım sektörünü sonraları tercih etmiş ve öğrenim gördüğü tüm zamanları bloğuna aktarmış biriydi. Edindiği tecrübeleri, keşfettiği yolları ve tüm kaynaklarını bloğunda yazarak kendine dev bir kütüphane oluşturmuş, zamanla sanal dünyada zevkli ilişkiler edinip, dostluklar kurduktan sonra yazmaktan da vazgeçememiş artık. Tüm bildiklerini anlatır, arşivine her geçen gün yeni yazılarını ekliyormuş. Bu birikimlerin kendine dönüşü müthiş oluyor, şahsen ben dinlediğimde büyük bir tevafuğa tanık olmuştum. Arkadaşımız, okulu bittikten ve iş hayatına atıldıktan sonra İstanbul' da bir firma tarafından iş görüşmesine davet ediliyor. Firma gerçekten aradığı iş imkanlarını ve çalışma sahasını oluşturduğu için büyük bir umutla gidiyor. Görüşmeye tanışmayla başlarken referans olarak bloğunuda tanıtıyor ve görüşmede bulunduğu yeni iş arkadaşlarından büyük hayranlık görüyor çünkü bu iş yeri araştırmalarında çokça bilgilerinden faydalandığı sitenin blog yazarını iş görüşmesi için ofisine çağırmışlardı. Yazılarını takip ettiklerini ve yaşadığımız sorunlarda tecrübelerinden istifade ettiklerini söyleyip birlikte çalışmaktan büyük bir keyif alacaklarını söylüyorlar.

Paylaştığım mini hayat hikayesi gerçekte beni tetikleyen sebeblerden biri olmasının yanında, tüm bunları yaşamayacak olsam bile kendime ait birimkimlerin olduğu kütüphanenin sahibi olmak yeterlidir. Bitirirken; temennim nice harika makalelerde tekrar buluşmak, görüşmek üzere..

0 yorum

Yorumda bulunarak kendin için, senden sonrakiler için ve bu blog için bir şeyler yazabilirsin. Durma sor, paylaş. Buraya bir hatıra bırak ;)

HTML: Bazı HTML etiketlerini kullanabilirsiniz.(b,a,i vb.)
UYARI: Yorumlar onaylanmadan direk yayınlanıyor. Yorumunuzun yayında kalması için etik kurallara dikkat edelim.

© Php, E-Ticaret ve Web Programlama
Blogger ozkistyle programmer theme
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0