Hangi Programlama Dili Daha Çok Kazandırır?


Bilgisayar yazılımcılarının tercih ettikleri programlama dili piyasanın arayışıyla doğrudan orantılı. Eğitim hayatında öğretilen programlama dilleri de piyasanın talep ettiği kaliteli yazılım uzmanlarını yetiştirmeye yönelik. Programlama dillerinin hayatta kalmasını etkileyen en önemli unsur önce talep ediliyor olması daha sonra geliştirilip bu talebe cevap verebilmesidir. Programlama dili kullananlar bilirler ki bir çok dilin devri bu tür sebeplerle kapanmıştır. Örneğin fazla değil 5 yıl öncesine kadar delphi çok revaçta bir dildi. Delphi özellikle ülkemizde programlama öğrenimine Pascal' la başlayan bir çok yazılımcının üzerinde kendini geliştirdiği ve program yazdığı dillerden biriydi. Şimdiler de ise delphi yeni firmasıyla programlama dilleri arasında yeniden dirilmeye çalışıyor. Çünkü piyasa mobil, web ve masaüstünde uygulama geliştirebileceği programlama dillerine sahip çıktı bile.

Günümüzde ise mobil uygulama ve web programlama dilleri aldı başını gidiyor. Birbirlerine yakın kod dizimine sahip diller programcılar tarafından da daha çok seviliyor. Çünkü programcılar ihtiyaçlarına göre çabuk öğrenip uygulama yazabilecekleri dillere daha sıcak bakıyor. Örneğin bir Java programcısı için Phyton daha çabuk öğrenilebilecek programlama dilidir. Java demişken diğer programlama dillerine göre 2015 yılından 2016' ya bir adım önde giren Java' dan da bahsedelim.


Türkiye' de Java Dilinin Yeri

Java ülkemizde .net' den sonra en çok ağırlıklı kullanılan programlama dilidir. .Net' in bu denli Türkiye' de kullanılmasının temel sebeplerinden ikisi; Windows tabanlı bir ülke olmamız ve okullarımızda .net ağırlı derslerin verilmesidir. Ne yazık ki yine ülkemizde eğitmenler tecrübeli oldukları alanda eğitim vermekteler ve piyasanın talepleri doğrultusunda kendilerini geliştirmemektedir.

Kaynakların bir çoğu dünyada ve ülkemizde java' nın açık ara olarak yükselişe geçtiğini gösteriyor. Çünkü java bir çok alana hakim ve sürekli olarakta gelişim göstermektedir. Java ile web, mobil ve masaüstü uygulamaları geliştirilebiliyor. Bu durumda masaüstü uygulama geliştiren bir yazılımcı için mobil uygulamalar da yazabiliyor olmak bulunmaz bir nimet oluyor. Özel sektörün ve Devlet kurumlarının da Java talebi yazılımcılar için geniş bir iş alanı sunuyor.

Hangi Yazılım Uzmanı İçin Daha Çok İş İmkanı var?

Btos sonuçlarına göre Türkiye' de yazılım uzmanı arayışında birinci sırada Java yer alıyor. Java' yı C# ve Php uzmanları takip ediyor. Bazı iş arama motorlarında küçük bir arama yaptığımda da java' nın açık ara önde olduğunu görüyorum.

Kariyer.net' de yaptığım arama sonuçları şöyle;Tüm sonuçlar yalnızca java demiyor burada, Java, C# ve PHP' nin önde olduğunu görüyoruz. İlerleyen yıllarda Ruby ve Phyton' nun da daha çok aranan yazılım uzmanlarından olacağında şüphe yok.

Ülkemizde Yazılımcılar Ne kadar Kazanıyor?

Bana göre İyi bir yazılımcı gerçekte sabit bir işe ihtiyaç duymaz. Ne var ki ülkemizde pazarlama ve üretime gösterilen değer ortada. Bu nedenle bir yazılımcının kendi ürünü ile piyasaya çıkması ve pazarlamadan sonuç elde ederek kendi mesleğini kendi işinde yapması zor ve meşakkatli bir yoldur. Henüz yeni yeni ülkemizde bilişim sektörü girişimlerine değer verilmekte ve önü açılmaktadır. Sonuç olarak bir çok yazılımcı kurumlarda iş yapmakta ve arzu ettikleri maaşı yıllar sonra da olsa alabilmektedir. Aşağıdaki tablo İstanbul piyasasında yazılımcıların aldıkları ücretleri göstermektedir. Veriler Btos raporundan alınmıştır.
Yazımı bitirirken; yeni başlayacak olanlara ve kararsız yazılımcılara bu yazının referans olması dileğiyle başka bir yazıda görüşünceye dek hoşçakalın.

Kaynaklar
http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html
http://www.inc.com/larry-kim/10-most-popular-programming-languages-today.html
http://webrazzi.com/2014/12/24/btos-2014-yilinda-turkiye-teknoloji-sektorunde-en-cok-kazanan-javacilar-oldu/

2 yorum

  1. Php zengin içeriği ile her zaman kazandırır, o yüzdendir ki bir kişi php de kod uzmanı olursa nirinin yanında çalışmasına gerek kalmadan kendı sektöründe işinini patronu olabilir

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Web programlama da php nin medarı iftiharı wordpress ile internet programlama da yerini koruyor. Hizmet sektörün de talebe cevap vererek dediğiniz gibi olabilir. Şahsi projeler de ise bazı meziyetlere ihtiyaç var. Haklısınız katılıyorum.

      Sil

Yorumda bulunarak kendin için, senden sonrakiler için ve bu blog için bir şeyler yazabilirsin. Durma sor, paylaş. Buraya bir hatıra bırak ;)

HTML: Bazı HTML etiketlerini kullanabilirsiniz.(b,a,i vb.)
UYARI: Yorumlar onaylanmadan direk yayınlanıyor. Yorumunuzun yayında kalması için etik kurallara dikkat edelim.

© Php, E-Ticaret ve Web Programlama
Blogger ozkistyle programmer theme
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0