Vodafone Arena'yı Diğer Statlardan Ayıran Özellikler

Tüm Beşiktaş taraftarının olduğu gibi Beşiktaş' lı olarak bende büyük bir heyecan içindeyim. Yeni stadımız Vodafone Arena futbol oynamaya hazır hale geldi. Üstelik stat modern ve mükemmel tasarımıyla yalnızca ülkemizde değil dünya gündeminde de yer buldu.Vodafone Arena tasarım aşamasındayken bir çok şey düşünüldüğünü bugün camia daha iyi anlıyor. Çünkü bu stat Beşiktaş Kulübünün tüm branşlarına hizmet edecek şekilde yapıldı. Ekstra olarak kulübün kazançlarını en üst düzeye çıkarmak için de bir çok çalışma planlandı ve yapıldı. Tüm yönlerini ele aldığımızda Vodafone Arena' yı diğer statlardan ayıran özelliklerine detaylı bir şekilde değinmek gerekiyordu. Nede olsa Beşiktaş taraftarı inşaat ve stat üzerine 2013 Haziran ayından beri staj yapıyor :)

Evet, Beşiktaş taraftarı olarak bizler stadı adım adım video ve fotoğraflarla günlük olarak takip ettik. Bazen sabırsız olduk, bazen de daha iyi bir stat olması için sabır gösterdik. Stadımız bittiğinde bazı eleştiriler oldu. Özellikle tasarım aşamasında minyatürü tanıtılırken görmüş olduğumuz resmi, stat bittiğinde göremeyince bazı sesler yükseldi. Bu konuda şunu söyleyebilirim ki; Hayal ettiğiniz proje ile aslı bir biriyle tamamen aynı olmaz. İşin gelişim evrelerinde mutlaka değişiklikler yaşanacaktır. Çünkü hayaller sınırsız, gerçeklerde ise sınırlar vardır. Bu nedenle bu durum anlayışla karşılanması gereken bir husustur.
Stadımıza gelince; Beşiktaş genel merkeziyle, restoranıyla, konser ve organizasyonlara ev sahipliği yapacak mükemmel bir yapıt oluşturuldu. Açılış tarihi verilirken Fikret Orman' ın ve Vodafone Arena sözcüsünün söylemiş olduğu stat özelliklerini bu yazıda bir araya getirdim. Genel olarak incelediğimiz de diğer statlara nazaran Vodafone Arena' yı öne çıkaran özelliklere bakalım...

Stadın Konumu

1947 yılında inşa edilen İnönü stadyumu yıkılarak yerine yapılan Vodafone Arena adeta İstanbul' un en gözde yerlerinden birinde diyebiliriz. Mecidiyeköy-Taksim ve Ortaköy sahil yolunu düşündüğümüzde stat boğazın kenarında ki konumuyla zaten dünyada bir ilk. Stada ulaşım her koldan sağlanabiliyor. Bu da stada ulaşacak taraftarların alternatiflerini çoğaltıyor. Vodafone Arena konumu itibariyle ilerleyen yıllarda bir çok kupa finaline de ev sahipliği yapacağını hep beraber göreceğiz. Bu yönüyle de hem ülkemiz için hem de Beşiktaş için övünç sebebimiz diyebiliriz.


Gerçek Bir Deplasman

Stat yaklaşık olarak 43 bin seyirci kapasitesinde olacak. 2 katlı tribünlerde 2. kat açı derecesi 26, 1. kat derecesi ise 38 derece ile çok dik bir stat. Bu yönüyle görenler bilirler ki boş tribünler de dahi deplasman havasını rakip takımlar yaşayacaklar. Kale arkası 7 metre, Taç çizgisinin bitişinden tribün 6 metre civarında. Buda ateşli Çarşı taraftarının baskısını rakibin ensesinde hissetmesini sağlayacak.Yüksek Seyir Keyfi

Tribünlerdeki açıdan bahsetmiştik. 2. Kat 26, 1.Kat 38 dereceye varan açılarla dik tribünlerde maç seyredeceğiz. Eski İnönü stadında olan görüş açısı mesafesini düşündüğümüzde Vodafone Arena' da bakış açısını engelleyen hiç bir ölü nokta yok. Her açıdan seyir rahat bir şekilde sağlanabilecek. Ayrıca koltuk arkalarına yerleştirilen ekranlar ile pozisyon tekrarları da seyirciye ekstra olarak sunulacak.


Statta Kullanılan Teknolojiler

Vodafone Arena stadı toplamda her şey dahil 400 milyon Türk Lirasına mâl oldu. Stada sponsor desteği 50 milyon TL civarında. Bu rakamların 20 ay gibi bir sürede geri kazanılacağı tahmin ediliyor. Stat inşa edilirken çevresinde bulunan tarihi dokuyu da göz önünde bulundurarak bir takım hassasiyetler gösterildi. Örneğin dış yapıda sütunları görmekteyiz. Bu sütunlar Dolma Bahçe sarayı ve diğer yapılarla uyumlu olması için tercih edildi. Bu nedenle yeni stada çevreci diyebiliriz. Gerek aktivitelerle gerekse merak uyandıran yapısıyla ülke dokusuna ve bütçesine de fayda sağlayacağını söyleyebiliriz.

Teknoloji dediğimizde tabi ki akıllara dijital internet dünyası geliyor. Bunun için de taraftarların en üst düzeyde eğlenebilmesi ve teknolojiden faydalanabilmesi için Vodafone devreye giriyor. Stat da kullanılan 142.305 metre kablo ve 1200 wifi erişim noktası taraftarı sanal dünyaya bağlıyor. 700 den fazla ekran montajı ile maç öncesi, maç sonrası ve maç anında canlı yayınlar ile taraftar her şeyden haberdar edilebiliyor. Kullanılan internet alt yapı teknolojisiyle 50 Binden fazla kişi aynı anda internet hizmetinden faydalanabilecek. Tüm bu uygulamalar ile taraftar stat da gördüklerini ve göremediklerini yaşayabilecekler.

Vodafone Avrupa'nın önde gelen telekomünikasyon şirketlerinden birisidir. Bu nedenle teknoloji alt yapısını üstlendiği kimlikle en iyi şekilde yerine getirdiğinden kimsenin kuşkusu olmasın. Stadın yıkımından yapımına kadar geçen süreyi video kaydına alan Vodafone, toplamda 13 Terabayt(13312GB) lık video verisi depolamış. Bu videolardan oluşturdukları hızlandırılmış stat çalışması gerçekten izlemeye değerdi. Reklamsız videoyu bulamadığım için paylaşamadım.

Stadın özelliklerine baktığımızda;

Genel Hatlarıyla Vodafone Arena' nın Özellikleri

 • 2 milyon adet hibrit çim. Stadta çimlerin yüzde 95’i dopal, yüzde 5’i hibrit.
 • Denizin 5 metre altına inildi.
 • 1200 noktadan çekim gücü ve 800 noktadan wifi erişimi.
 • 700 den fazla ekran montajı.
 • Çatı sayesinde tamamı kapalı tribünler
 • Seyiri engelleyen hiç bir neden yok artık. C90 görüş açısı
 • Açılır kapanır koltuklar
 • Alttan ısıtma sistemi
 • İki katlı tribün yapısı
 • Kapalı ve açık otopark
 • Loca-Vip tribün
 • Resmi kayıtlarda 41903 kişilik kapasite. Gerçek koltuk kapasitesi: 43.500
 • Loca sayısı: 147
 • Loca koltuk toplam sayısı: 1903
 • VIP koltuk sayısı: 2100
 • Otopark: 600 araç
 • Engelli koltuk kapasitesi: 81 engelli koltuğu + 81 refakatçi (toplamda 162 koltuk)
 • Saha çizgisi ile tribün arasındaki uzaklık: -Kale çizgisi tribün arası 795 cm -Taç çizgisi tribün arası 615 cm
 • Basin tribünü kapasitesi: 186 kişi
 • Çatı özelliği: Çatı tüm tribünlerin üzeri kapalı olacak şekilde, kablo sistemle çözülmüş, PTFE kaplı olarak tasarlanmıştır.
 • Güneş enerjisini kullanabilme özelliğiyle tasarruf.
 • Taraftarlara maç hakkında öncesi, sonrası, maç esnasında paylaşımlar.
 • Özel Vodafone Arena Apple Store ve Play Store' den indirilebilir uygulama
Yazıyı Bitirirken;
Vodafone Arena Beşiktaş' a yeni bir kimlik kazandırdı. Bu kimlik üst düzey kulüp huviyetimizi tamamladı. Artık temennimiz ülkeye ve takımıza yeni kupalar, yeni zaferleri bu statda taraftarlarla birlikte getirmek. Ümit ediyorum ki Vodafone Arena ülkemizde ki bir çok kulübe örnek olacak ve ülke futbolu mali sıkıntıları aşarak dünya devlerinden olma yolunda ilerleyecektir. Başka bir yazıda görünşünceye dek Hoşça Kalın...YAPANLAR HAYAL ETMİŞTİLER.

0 yorum

Yorumda bulunarak kendin için, senden sonrakiler için ve bu blog için bir şeyler yazabilirsin. Durma sor, paylaş. Buraya bir hatıra bırak ;)

HTML: Bazı HTML etiketlerini kullanabilirsiniz.(b,a,i vb.)
UYARI: Yorumlar onaylanmadan direk yayınlanıyor. Yorumunuzun yayında kalması için etik kurallara dikkat edelim.

© Php, E-Ticaret ve Web Programlama
Blogger ozkistyle programmer theme
Released under Creative Commons 3.0 CC BY-NC 3.0